מהי טבעונות בת-קיימא?

הרגלי תזונה בני-קיימא הם הרגלי תזונה שניתן להמשיך ולקיים אותם לאורך זמן.
תפיסה מוסרית ורצון לא לפגוע הם כל מה שצריך על מנת להפסיק לאכול מוצרים מהחי ולעבור לטבעונות. אבל מוסריות ורצון טוב לא מספיקים על מנת לשמר את סגנון התזונה המוסרי לאורך שנים. גופינו זקוק לרכיבים חיוניים על מנת לשרוד – אבות מזון, ויטמינים ומינרלים. רבים מאיתנו – טבעונים, צמחונים ואוכלי-בשר כאחד – לא דואגים לספק לגוף את המשאבים התזונתיים ההכרחיים. אמנם, כטבעונים אנו מפחיתים במידה ניכרת את הסיכון ללקות במחלות עודף (מחלות לב, יתר לחץ דם ועוד). אך כדי שנוכל להבטיח את בריאותינו עלינו לדעת אילו מזונות צמחיים מספקים לגוף את מה שנחוץ לו.
לא קשה להשיג את כל אבות המזון, הויטמינים והמינרלים הנחוצים, בתזונה צמחית. אבל הדבר מכריח לימוד מידע תזונתי בסיסי, והקפדה על תזונה מאוזנת. אם לא נעשה זאת, באיזשהו שלב הגוף שלנו יגיד “שוברים את הכלים ולא משחקים”, ייחלש, וכל הלב הטוב שלנו והאיכפתיות שלנו עלולים לא להספיק כדי להימנע מלצרוך נבלות של בעלי-חיים. לא רק זה, אלא שגם נעשה יחסי ציבור שליליים לטבעונות. כמה אנשים יסכימו להפסיק לאכול מוצרים מהחי, אם הם יראו טבעוני חולה?
במילים אחרות, לימוד המידע הבסיסי על צריכת אבץ חשוב יותר מאשר כתיבת מכתב לעיתונות. הקפדה על צריכת ויטמין B12 חשובה יותר מהשתתפות בהפגנה. זה לא קשה, ולא דורש הרבה זמן, ולכן זה לא צריך לבוא על חשבון כתיבת המכתב או ההשתתפות בהפגנה. אבל אסור לנו להזניח את זה.
מידע על תזונה צמחית מאוזנת ניתן למצוא באתר הצמחונות והטבעונות הישראלי.

אבל לא חשוב רק לאכול בריא, אלא גם להנות מזה! נכון, אפשר להיות טבעוני בריא ולכרסם לחם יבש (מקמח מלא…) עם טחינה. אבל למה לעשות את זה, אם עולם התזונה מהצומח עשיר בכל כך הרבה מאכלים טעימים, ובמגוון עצום של מתכונים ומוצרים משובחים? חשוב להראות לא רק לעולם מסביב, אלא גם לעצמינו, שמעבר לטבעונות אינו הקרבה. בכלל לא. ככל שנהנה יותר מהארוחות שלנו, כך נשמח יותר להמשיך עם סגנון התזונה המוסרי, ונבטל את הסיכוי שנמצא את עצמינו מתגעגעים פתאום לאיזה מאכל שהופק מעינוי בעלי-חיים, שנהגנו לאכול בעבר.

טבעונות בת-קיימא היא כזו שלא שואבות מאיתנו אנרגיה, אלא מעניקה לנו אנרגיה: היא לא דורשת מהגוף שלנו התמודדות עם חסרים, אלא יוצרת גוף חסון, רענן וארגטי. היא לא גורמת לנו להצטער על מאכלים שוויתרנו עליהם, אלא היא מגוונת ומעשירה את התזונה שלנו.