להרגיש זר

“היי… שאלה…
בתור צמחונים או טבעונים, עד כמה מפריע לכם ריח של בשר או עוף או דגים, או לראות אנשים אוכלים את זה, או לעבור ליד זה? זה יכול להגיע למצב שלא תהיו מסוגלים להיות בסביבה כשזה לידכם, או שאתם מאמינים שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה ושזה מצער אתכם, אבל לא עד כדי כך שלא תהיו מסוגלים לראות מישהו אוכל את זה לידכם? וכשמישהו אוכל את זה לידכם, אתם רואים בזה גם חוסר התחשבות בכם, או רק את זה שהוא עושה מעשה רע? ואם אתם טבעונים, אז אותו הדבר לגבי ביצים וחלב…
[…]אני לא מסוגל לראות אחרים אוכלים את זה, לראות את זה בסתם תוכנית בטלוויזיה, או אפילו לעבור ליד המחלקה של הבשר בסופרים בלי לסתום את האף ולהסתכל לכיוון הנגדי… וגם ברגע שאני יודע שמישהו הוא לא צמחוני או טבעוני הערך שלו בעיני יורד לפחות בחצי, ואני ממש נהיה מתוסכל מכמה שאנשים אטומים בקשר לזה… […] משום מה עכשיו מאכלים שפעם הייתי אוכל כל יום כמו ביצים קשות או חביתות ודברים כאלה, פתאום ממש מגעילים אותי ומסריחים בעיני ואני בקושי מסוגל לנשום כשמישהו אוכל אותם לידי… ובגלל זה ממש מפריע לי כשאנשים אוכלים לידי דברים כאלה, ואין לי איך לברוח מזה כי אני הצמחוני היחיד בבית, ומי שגרים איתי אוכלים את זה בערך כל יום…
אז רציתי לדעת, אם גם לכם יש בעיות כאלה, איך אתם מתמודדים איתן?”

“[…]אני לא חושב שאני צריך להיות זה שיכפה על אחרים לא לאכול את זה, אבל אני כן חושב שבכלליות, מישהו כן צריך לכפות עליהם את זה, כי אין להם בכלל זכות… וכשמישהו אוכל בשר לידי, אני רואה בזה כאילו הוא אוכל גופה, וכמו שלא הייתי מסוגל לראות מישהו רוצח לידי בן אדם ואוכל אותו, וכמו שלא הייתי מסוגל להריח ריח של בן אדם מבושל ועוד לשבת ליד זה ולאכול את האוכל שלי תוך כדי שאני מריח את זה או רואה את זה או רואה מישהו אוכל את זה, ככה זה עם חיות… אז כשיש ארוחות משפחתיות אצלנו, אני אף פעם לא אוכל ליד כולם, כי חוץ מהעובדה שהם לוקחים חלק באחד הדברים הכי נוראיים שקורים בעולם הזה, כשהם עושים את זה לידי הם כאילו מכריחים גם אותי להסתכל על השואה שהם עושים… ואני גם הרבה פעמים מעריך אנשים כאלה כל כך הרבה פחות, בגלל שברגע שיש להם אפשרות לקחת חלק בזה ולפגוע בכל כך הרבה חיות או להפסיק לקחת חלק בזה ולאכול תחליפים, והם בכל זאת בוחרים כן לקחת חלק בזה רק כי ככה יותר נוח להם, זאת בחירה אנוכית ונוראית וזה אומר בעיני הרבה על הערכים שלהם, הדרך חיים שלהם והאופי שלהם… אבל זה מגיע למצבים שזה ממש מתסכל אותי, ואני לא ממש יודע איך להתמודד עם זה. אף אחד כאן לא הגיע למצב שהוא לא מסוגל לראות אחרים אוכלים את זה?”

“[…] ותגידו לי “היי, אני פעיל בעמותה הזו והזו, רואה מליון סרטי זוועה ביום ולא קרה לי כלום!”. אז נכון, לכל הפעילים עדיין יש שתי ידיים ושתי רגליים, אבל כשזה מגיע למצב שמישהו רב עם ההורים שלו כי הם עדיין אוכלי בשר ולא גילו את האור, או מנתק קשרים עם חבריו הקרניבורים אך ורק כי הם קרניבורים ופתאום חושבים שהעולם הוא מקום נוראי עד כדי כך שצריך להשמיד את כולו – זה פשוט לא בסדר.
אדם בריא הוא בין השאר אדם המסוגל ורוצה לתקשר עם סביבתו. היכולת הזו נעלמת מה’פנאטים’ שבינינו עם הזמן. עם הזמן קשרים עם העולם החיצון מתפוגגים, ונשארת רק קבוצת פזב”חים קבועה, שרק היא מסוגלת להבין מה עובר על אותו אדם, או כך לפחות הוא מרגיש. הבילוי עם כל אדם אחר הופך להיות חסר טעם, הי הוא לא מבין שואת בעלי החיים מהי.”

” […] אז מדחיקים. מתעלמים מכל השאר, ורק נשאבים עמוק יותר ויותר לפעילות, ולא שמים יותר מדי לב לסביבה (אלא אם כן עושים דוכן ומנסים לצמחן אנשים). אחרי הכל, אף אחד בחוץ שם לא מבין אותנו.
אבל אף פעיל לא הגיע לעמותות לא מובן. אף אחד לא הגיע לשם עם כאלה משברים עם המשפחה והחברים. והעמותות אולי חשפו את הפעיל למידע חשוב, אבל הן לוקחות את יכולתו לחיות בחברה.
כמה מכם נשארו שפויים?”