“מה שווה המאבק שלנו?”

מה זה משנה שאני צמחוני או שצימחנתי עוד אדם, אם הסבל נמשך. הצמחונות של אדם אחד מורידה מאית אחוז מהסבל הכולל. מה זה כמה בעלי-חיים מול מאות המליונים שנשחטים כל שנה.

“זה משנה לאחד הזה”

מספר בעלי-החיים שעוברים התעללות כל שנה הוא עצום, בעיקר בתעשיית המזון. אנחנו מאמינות שבסופו של דבר התנועה לזכויות בע”ח בעולם תצליח למנוע את כל זה, אבל זה לא יקרה מחר וגם לא מחרתיים. ייקח לזה עשרות שנים לקרות. מה שחשוב בעינינו ובשבילנו הוא לדעת שגם אם אנחנו לא הולכות לבטל את כל תעשיות המזון מהחי, אנחנו הולכות לעזור להרבה בעלי-חיים.

כל בת אדם שאני מצליחה לצמחן, מנעתי בזה סבל נוראי מאלפי בעלי-חיים. אבל גם אם הייתי מונע בזה את הסבל מבע”ח אחת זה היה שווה לי את המאמץ. אפשר להגיד שמה זה 4,000 חיות לעומת המליונים שנשחטים, אבל לא צריך להסתכל על זה לעומת המליונים. כל בעלת-חיים היא יצור שלם בפני עצמו, וכל אחד מהם סובל. לתרנגול היחיד שהיה עלול להיוולד לתוך תעשיית הבשר ואני מנעתי ממנו את זה, אפילו בכך ששכנעתי אדם אחד לא לאכול בשר במשך שבוע אחד, לתרנגול האחד הזה לא אכפת שיש עוד המון תרנגולים שאותם בינתיים לא הצלחתי להציל. “כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא”: התרנגול או הפרה או הדג או האווזה היחידים הם עולם מלא בפני עצמם.

כאשר אנחנו פועלות, זה נותן הרגשה יותר מספקת ויותר טובה לא לחשוב  על כל תעשיית הבשר אלא על האחד ועוד אחת ועוד אחד שאנחנו עוזרות להן.

מה אפשר לעשות

להכיר

את הסיפור האישי של אחת מבין המליונים. כך ניתן להרגיש ולראות את העובדה שכל בעל-חיים שאנו עוזרים לו הוא יחיד ומיוחד בפני עצמו. לחפש את הסיפורים האישיים של בעלי-חיים. “לכל איש יש שם”, אומרים מי שרוצים להזכיר שמאחורי המליונים שנרצחו בשואה שהתרחשה במלחמת העולם השניה, היו אחד ועוד אחד ועוד אחד. בתעשיית המזון מהחי, מאחורי המליארדים שעוברים התעללות, לא לכל בעל-חיים יש שם. התעשיה מתייחסת אליהם כמספרים – או ע”י לצרוב מספר עם ברזל מלובן על עורם, או פשוט ע”י לספור אותם ב”ראשים” או בקילוגרמים. המאבק שלנו מול התעשיה הזו היא להפוך אותם בחזרה ליחידים במקום למספרים. לדרוש-מחדש (reclaim) את האינדיבידואליות של בעלי-החיים.

אז אמנם לא לכך בעל-חיים יש שם וסיפור אישי שאנחנו יכולים להכיר, אבל לכמה מהם יש. ארגונים שונים מפרסמים סיפורים אישיים של בעלי-חיים. כאלו שמתו או כאלו שהצלחנו להציל. הנה כמה: מחשבות על עגל שמת מזמן; הלה; הסיפור של בריצ’ס (וידאו); סיפוריהן האישיים של חיות ניצולות תעשיות המזון באתר של VINE sanctuary.

לקרוא

סופרתאחת ומשורר אחד כותבות על הרצון להסתכל על בעל-החיים האינדיבידואל, במקום על ההמונים הבלתי-נתפסים: סיפור כוכבי הים; שיעור לדוגמא