“כנראה שאי-אפשר לשנות את העולם”

“אני רוצה לראות את כל העולם הופך לטבעוני, את סבל בעלי-החיים נפסק. אנחנו נאבקים ונאבקים אבל נראה כאילו אין שום התקדמות”

פרספקטיבה

בגלל שאנחנו במאבק שייקח עשרות שנים (לפחות), לפעמים צריך פרפקטיבה של עשרות שנים כדי לראות שהמאבק מתקדם. האנשים שהקימו את the band of mercy  (הארגון ששינה את שמו מאוחר יותר ל Animal Liberation Front), אמרו שהם הרגישו צורך לשנות את שיטות המאבק שלהם לשיטות ישירות יותר, כי הם הרגישו שהם נאבקים הרבה זמן ושום דבר לא משתנה. זה קרה בשנת 1972. שלוש שנים אחרי זה יצא “שחרור בעלי-החיים של פיטר סינגר”. שנתיים אחרי פרסום הספר התקיים הקמפיין רב ההשפעה נגד הניסויים בחתולים במוזיאון לטבע בניו-יורק, 22 שנים אחרי נאסרו כלובי הסוללה באירופה….
בפרספקטיבה של השנים הספורות שהיתה להם, הרגישו המקימים של הBand ששום דבר לא משתנה. בפרספקטיבה שיש לנו עכשיו, בדיעבד, אנחנו יכולים לראות אילו דברים אדירים נעשו – בזכות פעילים אכפתיים שהתקדמו צעד אחרי צעד, בצעדים קטנים, לאורך מסע שייקח אולי מליון צעדים כאלה עד המטרה. החוברת “משמיעים את קולם” מציגה איור יפה של אבני דרך בתולדות התנועה [לינק לסריקה].
כשחושבות על זה, זה לא פחות ממדהים, לקלוט איזו השפעה ענקית יכולה להיות לחבורה של אנשים שאכפת להם, אפילו כשהם נאבקים נגד תעשיה שמגלגלת מליארדים.

צוברים תאוצה

לצד זה, כדאי להיות מודעים לכך שהתהליך כן הולך ותופס תאוצה:
א. מכיוון שקיימת תגובת שרשרת: כל צמחוני יוצר עוד צמחונים, שיוצרים עוד צמחונים. כלומר, קצב הגידול של מספר הצמחונים הוא לא עוד  X צמחונים בשנה אלא כפול X צמחונים בשנה. הנה כתבה על סקרים שבודקים את השינוי בשיעור הצמחונים בארה”ב
ב. מכיוון שהעולם הולך ומשתנה: היקף הצמחונות והמודעות לזב”ח הולך וגדל ככל שהדורות מתחלפים. יש יותר צמחונים בקרב צעירים. אנשים שנולדו בעשרים השנים האחרונות גדלו בעולם בו יש הרבה יותר מאכלים צמחוניים בשוק ויש הרבה יותר מודעות לנושא. בעוד כמה שנים הצעירים של היום יהיו אלה שמגדלים ילדים, שפותחים מסעדות, שכותבים בתקשורת וכו’ – כלומר המודעות הציבורית תהיה גדולה יותר. וכאשר גם הדור הזה יתחלף ויבוא הדור אחריו, שבקירבו יהיו עוד יותר צמחונים, המודעות  תגדל עוד יותר.
ג. מכיוון שהתנועה לזב”ח היא עדיין בתחילת דרכה. בעתיד קצב ההשפעה שלה יילך ויגדל – היא הולכת וגדלה, הולכת ומתמחה, הולכת ותופסת חזקה במקורות השפעה.

לדעת לראות, לדעת לשמוח

חשוב מאוד שנדע להבחין ולהצביע על השינויים שקורים. לשים לב לסימנים להצלחה, גם אם הם קטנים. דיברתי עם מתנגד נחרץ לצמחונות, והצלחתי להביא אותו “רק” עד למקום שבו אם הילדה שלה תבוא ותכריז על מעבר לצמחונות, הוא לא יתנגד? זה גם טוב. הצלחתי לארגן עוד הרצאה בעוד בית-ספר? היאח הידד! צמחנתי מישהו, הפכתי צמחונית לטבעונית? נפלא!
לציין לעצמנו כל התקדמות שהשגנו באקטיביזם האישי. לתת פידבקים לחברות למאבק על התקדמויות שהן הצליחו להשיג (חשוב!). לחגוג כל התקדמות שקורת בארץ או בעולם (מפגש חברים לגלידה טבעונית לכבוד חוק חדש שהתקבל באירופה?).