טבעונים נהנים יותר

לצד השינוי שהולך וקורה במצבם של בעלי-החיים בעולם, הולך וקורה גם שינוי במצבם של הצמחונים והטבעונים בעולם. נהיה פחות קשה להיות טבעוני בחברה של אוכלי בשר. תסתכלו על מה שקרה בישראל רק בעשר השנים האחרונות: יש יותר ויותר מוצרים טבעוניים שניתן לקנות; הבודהה בורגר, שכאשר הוא נפתח כמזנון קטנטן בשנת 2006 היו מי שחשבו שהוא לא ישרוד חודשיים, הפך למסעדה גדולה ופתח עוד שני סניפים; בהרבה מבתי הקפה ניתן להשיג חלב סויה (קשה להאמין שרק לפני 5-6 שנים זה היה מאורע נדיר).

אבל זה לא רק בענייני צרכנות – יש יותר ויותר טבעונים וטבעוניות מסביבנו, שאפשר להתיידד איתם במקום עם אוכלי בשר, יש אפילו לוחות היכרות רומנטיים לצמחונים, יש פורומים באינטרנט, יש אירועים חברתיים טבעוניים. בגלל המודעות ההולכת וגוברת בציבור לטבעונות, הסביבה אוכלת הבשר (הורים, חברים) פחות מקשים על הטבעונים. קופת חולים כללית הוציאה חוברת עבור נוער צמחוני וטבעוני.

כל אלו לא היו קיימים עד לפני שנים מעטות, ונראה שעוד כמה שנים יהיה אפילו יותר נחמד, או לפחות יותר נסבל, לחיות בעולם הזה של אוכלי הבשר. יהיו יותר ויותר מקומות שניתן להיות בהם טבעוני מבלי להיחשב לחייזר.
אמנם גם בעוד חמש שנים, כשאלך ברחוב, כנראה שאאלץ לעבור ליד דוכני שווארמה ולהריח את הסירחון של המוות. אבל אני יכולה לקוות, וגם בשביל זה שווה להאבק, שכאשר אעקם את האף אראה אדם נוסף שעובר מולי, שלא הכרתי קודם, שגם הוא יעקם את האף, ונחייך חיוך של הבנה והזדהות אחת אל השניה. ולאחר עוד 5 דקות של הליכה, אגיע אל הסניף השביעי במספר של בודהא בורגר (או כל מסעדה טבעונית אחרת), ושם אפגוש חברים לתנועה שאוכל לקטר להם על השווארמיה ולתכנן מה לגרפט על הקיר שלה בלילה.

אולי זה יישמע אגוצנטרי, אבל ככל שהולכות ועוברות השנים הרבה פחות קשה, והרבה יותר כיף, להיות אדם שאכפת לו מאחרים, שבוחר לקשור את גורלו בגורל בעלי-החיים שסובלים.