“אין לי כוח לסבול את העולם הזה”

“איך אפשר לשרוד ולהישאר שפוי בעולם שאנשים בו הם כל כך אכזרים ואדישים? בעולם שהסבל בו נמשך?”

גם אם ניתן להוכיח ראציונלית שהפעילות שלנו עושה שינוי, זה עלול להיות לא מספיק כדי לפתור את הרגשת חוסר התקווה שחלקנו מרגישות. הפעילות שלנו עושה טוב בעולם, משפרת אותו, אבל לפעמים קשה לראות את זה. ואם קשה לראות את זה (אפילו אם יודעים בשכל שזה ככה),  אז גם קשה להרגיש את זה.
יש כאן איזשהי תחושה סובייקטיבית (לפחות אצל חלק מאיתנו) – אני מתאמצת ופועלת כדי לראות את העולם משתנה, הופך להיות מקום טוב יותר, ואני לא רואה את זה קורה. המצב הנוכחי, בו יש כל כך הרבה התעללות בבע”ח מסביבי שאני מודעת אליה, עושה לי חרא. קשה לנו לסבול את המחשבה על חיים בעולם שהוא כזה. מרגע שאנחנו יודעים מה עובר על בע”ח אנחנו בעצמינו שותפים באיזשהו מובן לסבל שלהם – כי כואב לנו מזה שכואב להם.
קשה לנו לא רק בגלל שהרגישות שלנו מביאה אותנו להזדהות איתם ולכן להיות שותפים לכאב שלהם, אלא גם בגלל שהיא מקשה על חיי היום יום שלנו. בחברה שבה הנורמה היא אכילת בשר, אנחנו נאלצות לשבת לשולחן האוכל עם בנות משפחה שאוכלות גופות, אנחנו מתאכזבים מחברים שלנו כי הם לא קולטים שצריך לעבור לצמחונות וטבעונות, אנחנו הולכות ברחוב ומריחות שווארמה דוחה מדוכן פלאפל… כלומר, קשרנו את גורלנו בגורל של בעלי-החיים שסובלים, וזה לא קל, בלשון המעטה.
זאת אומרת: למרות שאנחנו כן מצליחות לשנות את העולם, אנחנו מרגישות שהעולם שלנו לא משתנה. למרות ההבדל הגדול כל כך שהטבעונות שלי עושה בשביל התרנגולת או הפרה, הדרך בה אני חווה את העולם, בה אני מרגישה אותו, לא משתנה. אני עדיין חשה אותו כמקום רע.
זאת לא ביקורת, ואין פה שום כוונה שיפוטית! אם אני חש ככה, זה לא הופך אותי לאגואיסט שמרוכז בסבל של עצמי כאשר אני אמור להיות מרוכז בסבל של בעה”ח. דווקא בגלל שאנחנו אנשים טובים ואכפתיים כלפי בעלי-החיים, זה משפיע גם עלינו. המודעות למה שעובר על בעה”ח היא קשה – קשה לי לעמוד בזה.

אם כך, אנחנו צריכות להצליח לראות לא רק את זה שהעולם משתנה,  אלא גם את שהעולם שלנו משתנה. כלומר, שהחיים כטבעונית וכאדם אכפתי בעולם הולכים ונעשים קלים יותר. (ובינתיים, לנסות ללמודאיך לחיות בקרב אוכלי-בשר)