על תיסכול ויאוש, ועל תקווה

למה אנשים לא מוכנים להקשיב? כמה כבר יכולה להשפיע טבעונית אחת מול המספר העצום של בעלי-החיים שנשחטים כל יום? האם אפשר בכלל לשנות את העולם? האם מותר לי, לפחות פעם אחת, לתקוע אגרוף בפרצוף של מישהו שאומר בפעם האלף “שרשרת המזון”?

בין הרגשות הקשים שפעילות למען בעלי-חיים עשויה לעורר, יש מקום נכבד ליאוש או תסכול. רגשות כאלו הם טבעיים, בהתחשב באתגר העצום בעומד בפנינו: מאבק מול תעשיה שרוצחת מליארדים של בעלי-חיים כל יום, ונגד תפיסות חברתיות עמוקות ומקובעות.
רגשות כאלו הם טבעיים, אבל הם לא הכרחיים. יש הרבה סיבות טובות לחוש תקווה ואופטימיות. מספר הצמחוניות/ים והטבעוניות/ים הולך וגדל, והתנועה לזכויות בע”ח בכל העולם משיגה עוד ועוד הישגים משמעותיים.

יכול להיות שאת/ה מסכים שיש סיבות טובות לאופטימיות, אבל קשה לך להרגיש את זה, כי עוצמת ההתעללות מכבידה כל-כך. יכול להיות שאת/ה לא מסכים שאפשר להיות אופטימיים.אם האפשרות הראשונה היא הנכונה, אנחנו חושבות שהבנה מעמיקה יותר של הסיבות לתיסכול או הייאוש יכולה לעזור לפרוק או לנטרל אותן, ולפתוח את העיניים לתפיסה יותר מלאת-תקווה לגבי המאבק שלנו. אם האפשרות השניה נכונה לגביך, אנחנו מבקשות שתיתנ/י לנו את ההזדמנות לנסות לשכנע אותך אחרת.

איך זה מרגיש, ומה אפשר לעשות

פותחות את הלב

מילים של פעילים

  • החיים קשים יותר עם עיניים עצומות

אומנות

 

לורן אייסלי כותבת על סופר השוהה בבית-מלון על חוף הים ומחליט לקחת פסק זמן מעבודתו בהליכה לאורך החוף. במרחק הוא מבחין באדם, אשר נראה כרוקד על חוף הים, ובסקרנותו מחליט לברר את פשר הדבר. בעוד הוא מתקרב אל הרוקד הוא רואה, כי זהו איש צעיר, וכי הוא איננו רוקד, כי אם משליך עצמם מהחוף אל תוך האוקינוס.
הוא מתקרב עוד ומגלה, כי האיש מרים מהחול כוכבי ים, שאלפים מהם נותרו שם עם בוא השפל, ומשליך אותם חזרה, אחד אחד, אל תוך האוקינוס.
הסופר שואל את האדם, מדוע הוא לוקח על עצמו מטלה שכזו, והאיש משיב, כי אם לא יעשה זאת, כוכבי הים ללא ספק ימותו.
בנקודה זו, לועג האיש לסופר ומודיע לו, כי ישנם קילומטרים על קילומטרים של חוף ועשרות אלי כוכבי ים, ושלא ייתכן כי הוא באמת מאמין, שמה שהוא עושה אכן ישנה משהו.
האיש הצעיר עוצר לרגע וחושב על הטיעון. ואז הוא מרים כוכב ים נוסף מהחוף ואומר לסופר בעוד הוא משליך אותו חזרה לים:
זה משנה… לאחד הזה.