על השחיקה

פעילות ארוכת טווח בריאה מתאפיינת במעורבות, באנרגטיות, ביעילות ובהשתלבות. פעיל בריא הוא בעל מוטיבציה ויכולת הנעה, אשר הפעילות ממריצה ומחזקת אותו, ולא מרוקנת ומחלישה. אז איך נדע להיות פעילים בריאים, נמרצים ויעילים וכיצד נמנע מלהישרף? כיצד נבטיח שנמשיך להיות אקטיביסטיים לאורך כל חיינו ושהפעילות לא תהווה תקופה חולפת בלבד?

מהי שחיקה?

שריפה או שחיקה הינה מונח פסיכולוגי, המאופיין בתשישות רגשית, ציניות או דה-פרסונליזציה והערכה עצמית שלילית. התוצאות השליליות הנלוות כוללות ירידה ביעילות, בעיות בריאות פיזית ובעיות בריאות נפשית. למעשה, ניתן להגדיר שחיקה כתהליך הבלתי רצוני של עזיבת פעילוּת או צמצום מידת הפעילות. זאת, להבדיל מהחלטה מודעת לצמצם פעילות או לקחת הפסקה מפעילות לפרק זמן מסוים. שחיקה אינה מתבטאת רק בעזיבת הפעילות (שחיקה אקטיבית), אלא גם בפגמים ברמת, באופן ובאיכות הפעילות (שחיקה פאסיבית). כלומר בהחלט יתכנו פעילוֹת שממשיכות לעשות פעילות, אולם הן עצמן ואף הפעילות אינן כשהיו. ניתן לומר שהן אולי לא שרופות במובן שנעלמו מהשטח, אך הן לכל הפחות כבויות.

שריפה אינה רצויה משתי בחינות – היא פוגעת בפעיל, באדם, והיא פוגעת בפעילות. ישנן מערכות אשר בהן יש נטייה להישרף ביתר קלות. כשבוחנים את סיבות העזיבה של פעילים, עולה כי מרביתם עוזבים את האקטיביזם בגלל שנשרפו, ולא מתוך בחירה מודעת. אחת הבעיות בתנועות לשינוי חברתי ככלל, ובתנועה לזכויות בעלי חיים בפרט, היא היעדר פעילים ותיקים שיכולים לא רק לתרום רבות לפעילות בזכות ניסיונם, אלא אף לסייע לפעילים הצעירים להימנע מלעשות טעויות אשר עלולות להוביל לשריפה.

מתוך “לעשות פעילות ולשמור על השפיות”

איך זה מרגיש, ומה לעשות כדי להתמודד: לקריאת הטקסט המלא “לעשות פעילות ולשמור על השפיות”

מה לעשות כדי להתמודד: הצעות נוספות להימנעות משחיקה

מילים של פעילים: מחשבות על חלוק נחל, טיפים למניעת שחיקה