קרייבינג לבשר?

דיון מקבוצת טבעונים תומכים בפייסבוק

שאלה:
עצה?!?!
אני טבעונית כשישה חודשים ועד עכשיו לא ההתגעגתי לבשר, אבל השבוע התחלתי להתגעגע לזה… וגם אני לא מרגישה טוב/ אני לא מקשרת בין השניים (כלומר, אני לא חושבת שאני לא מרגישה טוב בגלל הטבעונות). אני חושבת שאולי זה פסיכולוגי שאני לא מרגישה טוב אז זה איכשהו גורם לי לרצות בשר. אני חושבת שאני אוכלת די בריא (עשיתי בדיקות דם, הכל תקין שם), אבל אולי בכל זאת חסר לי משהו מהתזונה.
ניסיתי גם לאכול דברים טבעוניים טעימים, אבל בימים האחרונים אני נהייתי נורא בררנית, ואין משהו שבא לי במיוחד :(
מה אתם חושבים?

תשובה:

קודם כל, נעים לראות שחשוב לך לשמור על הטבעונות, למרות הקרייבינג. ושאת מוכנה להיות כנה ולשתף ברגשות הללו.
דבר שני, את מוזמנת להתייעץ עם הוג’י-קו
טוב שבדקת את האפשרות שיש לך איזשהו חוסר תזונתי, ע”י בדיקות דם. ואת האפשרות שמה שמתחשק לך זה פשוט אוכל מפנק או מנחם, ע”י כך שניסית לאכול דברים טעימים טבעוניים.
שווה לבדוק למה בדיוק הקרייבינג. האם הוא לטעם של הבשר? אם כן, נסי מקבילי-בשר שונים (“תחליפי”-בשר) – מתכונים שונים של מקבילי-בשר, ומנות שונות במסעדות, נטעמות קצת אחרת. תמשיכי לטעום עד שתמצאי את מה שהכי דומה בעינייך. ואולי הקרייבינג הוא למרקם? או לתחושת המלאות והכבדות שבשר נותן? לכל משיכה כזאת יש פיתרון שונה.

כדאי גם לזכור שעם הזמן והוותק בטבעונות, הסיכוי שתרגישי קרייבינג ילך וייפחת. בשר הוא סוג של התמכרות, ויכול להיות שהקרייבינג הוא חלק מייסורי הגמילה…

כתבת שאת לא מרגישה טוב לאחרונה. אולי החולשה (הגופנית? נפשית?) מעוררת געגוע לדברים בטוחים ומוכרים בעבר, כמו התזונה הישנה.

יש כיוון נוסף שהייתי מנסה לבדוק. כמובן שאני לא מכירה אותך אישית ויכול להיות שאני מפספסת לגמרי…
טבעונות היא בבסיסה הימנעות ממאכלים מסוימים – אף על פי שבדר”כ בעקבות המעבר לטבעונות מגלים מגוון מאכלים חדשים שלא הכרנו קודם. הרעיון למנוע מעצמי משהו – גם כשהוא מתוך ידיעה שבהרבה מובנים זה יעשה לי טוב – הוא לא מחשבה מושכת במיוחד. היו לי בחיים מספיק הורים, מורים, מפקדים וכו’ שאסרו עלי לנהוג באופן מסוים או לאכול משהו מסוים, אז למה לעשות את זה לעצמי בהתנדבות?
יכול להיות שאת חווה את הטבעונות – באופן מועד או לא מודע – כאיזשהי הקרבה. שמשהו פנימי בך מתקומם נגד הויתורים שאת צריכה לעשות (שעשויים להתבטא לא רק בוויתור על מאכלים, אלא גם למשל ב”מחיר” חברתי שאת נאלצת לשלם – למשל לסבול ויכוחים בארוחות משפחתיות).
יכול להיות גם שזאת תקופה בחיים שבה את מרגישה שאת מקריבה או עושה ויתורים בתחומים אחרים, שלא קשורים לטבעונות, אולי אפילו שאת נאלצת לכך מבלי שאת רוצה, ומשהו בך מתקומם נגד זה. ודרך הביטוי שההתקוממות הזאת מוצאת לעצמה היא במשיכה לבשר.

אם נראה לך שיש סיכוי שזה נכון, שווה לבדוק את העניין בעזרת התבוננות פנימית, שיחה כנה עם חבר/ה או אשת/איש מקצוע (רשימה של פסיכולוגיות אוהדים), או שיחה עם הווג’י-קו. זאת כדי לחשוף את הדברים הלא מודעים, מכיוון שלרצונות ותשוקות לו מודעים יש כוח חזק, והעלאה שלהם למודעות עוזרת לנטרל אותם, להוציא מהם את העוקץ, וגם נותנת לנו ידיעה כיצד להתמודד איתם.

בכל מקרה, בהצלחה!