לעשות משהו עם הרגשות

לדבר. עם חבר/ה, עם פעיל/ה ותיקה, לכתוב על זה בפורום צמחונות וטבעונות, או לדבר על זה עם הווג’י-קו – קבוצה של פעילים ופעילות שנמצאת שם בדיוק בשביל זה.

להביע. לכתוב את הרגשות, פשוט כמו שהם. לצייר אותם. להפוך אותם לשיר.

ועכשיו לנוע. פעילות גופנית כמו ריצה או כל ספורט אחר לוקחת את האנרגיות הקשות שנמצאות בפנים וממירה אותן לתנועה, לעשייה גופנית. הפעילות הגופנית הופכת אנרגיות “שלילות” לאנרגיות טובות, ובסופה אנחנו מרגישות משוחררות יותר.

לתעל אותן לפעילות.
המילה “לתעל” מזכירה את המילה “תעלה”. אם הרגש הוא כמו זרם מים חזק ושוצף, ואם הנסיון להדחיק או להכחיש הוא כמו הנסיון לשים סכר לזרם המים או זרם הרגשות – אז אפשרות אחרת היא לחפור תעלות שמפנות את מי הנהר לכיוון שנבחר.
במילה “לתעל” מהדהדות גם המילים “יעילות” או “ייעול”. לעשות משהו יעיל עם המים האלו, להשקות איתם שדה חיטה או מטע תפוזים.
אם נצא מעולם הדימויים החקלאי, אנחנו יכולות לתעל רגשות קשים לאקטיביזם. אנרגיה של תסכול ניתן להמיר לאנרגיה לאירגון הפגנה. כעס שמתעורר כתוצאה מצפייה בסרטון של ניסויים בבעלי-חיים, במקום לתת לו להישאר בפנים ומי-יודע-מה הוא יעשה שם, אפשר להוציא אותו בצעקות בהפגנה. ואם מותר לדבר בשפה היפית: אנרגיה של שינאה למנצלים ולמתעללים הופכת, דרך פעילות, לאנרגיה של  אהבה כלפי המנוצלים והסובלים.
הרבה פעמים, העצב על מה שקורה לבעלי-החיים מחליש אותנו, מביא לתחושה של חוסר-אונים מול הטרגדיה. הפעילות, לעומת זא, היא מעצימה. היא הופת את החולשה לכוח.

 

רגש קשה ולא מטופל נשאר כמו גוש חונק בגרון. כאשר אנחנו עושות משהו עם הרגש, זה מאפשר לראש, לנפש ולגוף שלנו לעכל אותו, לעבד אותו.