מה לעשות כדי להתמודד?

“החיים הולכים לפי הכללים שלהם, לא שלנו. אין לנו יותר שליטה על הרגשות החייתיים שלנו מאשר יש לכל בעל-חוליות אחר. אנחנו יכולים לבחור מה לעשות עם הרגשות שלנו ואפילו, עד גבול מסוים, האם כן או לא להרגיש אותם באופן מלא. אבל אנחנו לא יכולים לבחור לא להרגיש כעס על חוסר צדק או עצב על אובדן, יותר מאשר תרנגולת יכולה לבחור לא להרגיש פחד כשבן אדם נכנס ללול.
רגשות יכולות להיות גם מפחידים וגם מפתים, בגלל שהם נשארים בלתי-מבוייתים לא משנה כמה מאולפים הפכנו להיות בתחומים אחרים. אבל הדבר היחיד לפחוד ממנו לגבי רגשות הוא פחד מרגשות. כמו נהרות, רגשות הם הכי מסוכנים כאשר הם נחסמים בסכרים או מתועלים באופן לא מתאים. כמו נהרות, הם הולכים לזרום בכל מקרה ועשויים להפוך להרסניים באופן שלא ניתן לחיזוי, אם לא יתנו להם לזרום בנתיב הטבעי שלהם.” (פטריס ג’ונס)
הרגשות ישארו גם אם נתעלם מהם. חוסר התייחסות אליהם יפגע בנו באופן אישי, וייפגע גם באפקטיביות שלנו כאקטיביסטיות, ולכן יפגע בסופו של דבר בבעלי-החיים שאנחנו נאבקות למענן. השקעת זמן ואנרגיה לטיפול ברגשות הקשים שמתעוררים אצלנו אינו “בזבוז זמן”. (להרחבה – הטקסט של פטריס ג’ונס)

מה אפשר לעשות?

לתת לעצמנו מקום. כאשר אנחנו נחשפות למידע קשה, מעציב או מזעזע, אנחנו זקוקות לאחר-מכן למרחב שבו נוכל לעכל ולעבד את המידע. להמשך

לעשות משהו עם הרגשות. לדבר, לכתוב, לצייר, לעשות ספורט, לעשות אקטיביזם. להמשך

לדאוג לבריאות הגופנית והנפשית שלנו. לאכול נכון, לנוח מספיק, לדאוג למילוי הצרכים הבסיסיים שלנו. זה חיוני כדי שהמערכת שלנו תוכל לתפקד ולהתמודד עם הקשיים. קיראו עוד בלעשות פעילות ולשמור על השפיות, סעיף “מה הם הצרכים שעלינו למלא”

להירגע בעזרת מדיטציה

טיפול מקצועי. טיפול מקצועי, ע”י פסיכולוגית, עובד סוציאלי, מטפל הילינג, מטפלת בפסיכותרפיה גופנית או כל כיוון אחר, יכול לתת לנו הרבה בחיים בכלל. טיפול דורש השקעה של זמן ואנרגיה ולפעמים כסף. אבל יש גם אפשרויות מוזלות. צרו קשר עם הווג’י-קו כדי לקבל הפניה למטפל/ת אוהדת. חלק מהמטפלים נותנות הנחה גדולה לאקטיביסטיות/ים.

אשמה. על כך שבעבר אכלנו בשר, או על כך שאנחנו לא עושות מספיק למען בעלי-החיים. להמשך

לראות או לא לראות? לדעת או לא לדעת? לא חייבים לראות כל סרטון חדש של התעללות שעולה לרשת. לא חייבות לדעת את כ הדרכים בהם מנצלים בעלי-חיים ברחבי העולם. לפעמים זה חשוב שנראה ונקרא, אבל לא תמיד. להמשך

לתת לעצמנו לגיטימציה להרגיש. להמשך

מה ארגונים וקהילות יכולים לעשות?